Τα Managed Print Services της Xerox μειώνουν το περιβαλλοντικό αποτύπωμα
![xerox](/images/1056x594/jpg/files/migration/images/members/728x340/xerox.jpg)
Mε επιτυχία ολοκληρώθηκε το 1ο Εθνικό Debate Περιβαλλοντικής Διαχείρισης στο Συνεδριακό Κέντρο της ΕΕΔΕ. Στην εκδήλωση εκπρόσωποι από πολλές εταιρείες αναφέρθηκαν σε ενέργειες και πρωτοβουλίες που παίρνουν σε καθημερινή βάση για την προστασία του Περιβάλλοντος.
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον προκάλεσε η ομιλία του Sales Manager της Xerox Hellas, Βασίλη Μαυρομμάτη, ο οποίος παρουσίασε εντυπωσιακά στοιχεία για την περιβαλλοντική υπευθυνότητα της Xerox και ανέδειξε τη σημασία των Managed Print Services ως ένα εργαλείο που βοηθά τις επιχειρήσεις να μειώνουν το περιβαλλοντικό τους αποτύπωμα.
Εκτός από τα χαμηλότερα κόστη και την αυξημένη παραγωγικότητα, ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε σε συγκεκριμένα περιβαλλοντικά οφέλη που προκύπτουν για μικρές και μεγάλες επιχειρήσεις από τη χρήση των Υπηρεσιών Διαχείρισης Εγγράφων που προσφέρει η Xerox όπως:
Παράλληλα, ο κος Μαυρομμάτης παρουσίασε ένα νέο πρωτοποριακό εργαλείο της Xerox (Print Awareness Tool) που κινητοποιεί τους εργαζομένους να δείχνουν μια πιο υπεύθυνη συμπεριφορά στο θέμα των εκτυπώσεων, καθώς και τρόπους που βοηθούν τις εταιρείες να συλλέξουν ‘πράσινες’ πληροφορίες με σκοπό την ενσωμάτωσή τους στους απολογισμούς εταιρικής κοινωνικής ευθύνης που εκδίδουν σε ετήσια βάση.