Ημερίδα Διαβούλευσης Προστασία των Κρίσιμων Πληροφοριακών και Τηλεπικοινωνιακών Υποδομών της Δημόσιας Διοίκησης
Εντός Ελλάδας
Ημερίδα Διαβούλευσης Προστασία των Κρίσιμων Πληροφοριακών και Τηλεπικοινωνιακών Υποδομών της Δημόσιας Διοίκησης
Έναρξη 14:00 - Λήξη 18:00Η Κοινωνία της Πληροφορίας ΑΕ, σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στην Ημερίδα Διαβούλευσης που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 10 Ιουλίου 2008 και ώρα 14.00, στην αίθουσα Αίθουσα Εκδηλώσεων ΚτΠ Α.Ε (Ηλιουπόλεως 2-4, Υμηττός) με θέμα:
«Προστασία των Κρίσιμων Πληροφοριακών και Τηλεπικοινωνιακών Υποδομών
της Δημόσιας Διοίκησης»
Η παροχή υπηρεσιών Δημόσιας Διοίκησης (ΔΔ) βασίζεται ολοένα και περισσότερο σε ηλεκτρονικά μέσα, μετασχηματίζεται δηλαδή σταδιακά στη λεγόμενη ηλεκτρονική διακυβέρνηση (e-government) και στη χώρα μας. Σημαντικό ρόλο σε αυτόν τον μετασχηματισμό παίζει ένα σύνολο Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Υποδομών (ΠΕΥ) μεγάλης κλίμακας, οι οποίες, ως εκ του ρόλου τους αυτού, θεωρούνται κρίσιμες και χρήζουν ιδιαίτερης προστασίας.
Για την προστασία των κρίσιμων ΠΕΥ ΔΔ, όπως βεβαίως και πολλών άλλων υποδομών ζωτικής σημασίας, απαιτείται κατ’ αρχήν η συστηματική ανάλυση μιας σειράς παραμέτρων οι οποίες επηρεάζουν την ονομαζόμενη επικινδυνότητα (risk) αυτών, όπως της πιθανότητας (ή συχνότητας) εμφάνισης απειλών, της τρωτότητας των εν λόγω συστημάτων στις πιθανολογούμενες απειλές, καθώς και των επιπτώσεων τις οποίες ένα συμβάν αστοχίας ή προσβολής των υποδομών αυτών μπορεί να επιφέρει. Ακόμη απαιτείται η διαχείριση της εκτιμώμενης επικινδυνότητας με τη λήψη κατάλληλων μέτρων προστασίας ή/και αποκατάστασης της κανονικής λειτουργίας μετά από ένα συμβάν αστοχίας ή προσβολής. Τέλος, ως απαραίτητη προϋπόθεση εφαρμογής οποιασδήποτε πολιτικής ασφάλειας/προστασίας υποδομών της κλίμακας και κρισιμότητας των ΠΕΥ ΔΔ, απαιτείται η συντονισμένη συνέργια όλων των εμπλεκόμενων μερών, ιδιωτών και δημοσίου τομέα.
Η ΚτΠ Α.Ε., αναγνωρίζοντας τη σπουδαιότητα του ως άνω ζητήματος, συγκρότησε ομάδα εργασίας (ΟΕ) με στόχο τη μελέτη και ανάπτυξη ενός πλαισίου εθνικής πολιτικής προστασίας των κρίσιμων ΠΕΥ ΔΔ. Η ΟΕ, αναγνωρίζοντας με τη σειρά της την αναγκαιότητα αμοιβαίας ενημέρωσης, συμβολής και συντονισμού όλων των εμπλεκόμενων μερών (παρόχων υποδομής και υπηρεσιών ΠΕ, δημοσίων υπηρεσιών/παρόχων ηλεκτρονικής διακυβέρνησης και τελικών χρηστών-πολιτών και επιχειρήσεων) οργανώνει μια σειρά δράσεων διαβούλευσης, μία εκ των οποίων είναι και η ημερίδα/συνάντηση ανταλλαγής απόψεων ειδικών και αρμοδίων.
Θεωρούμε τη συμμετοχή σας στην εν λόγω συνάντηση σημαντική για την προώθηση των στόχων που έχουν σχετικά τεθεί και θα χαρούμε ιδιαιτέρως εαν κατορθώσετε να παρευρεθείτε.