Ο Ολυμπιακός έδωσε μεγάλη «μάχη» αλλά λύγισε στην παράταση (79-78)

Έρευνα & Επιστήμες

13 Οκτωβρίου 2021

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, που κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» με 79-78 (67-67 κ.δ) για την 3η αγωνιστική της Euroleague. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και είχαν δύο ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, αλλά τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση, ο Κώστας Σλούκας αστόχησε στα σουτ που πήρε και ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να φύγει με το ροζ φύλλο από την Βαρκελώνη. Ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Οριόλα να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, 7.6’’ πριν το τέλος και με 2/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 79-78. Ένα χαμένο ριμπάουντ, ένα φάουλ από τον Φαλ και ένα χαμένο σουτ από τον Σλούκα διαμόρφωσαν το παζλ του αποψινού παιχνιδιού. Κρίμα και άδικο για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τους Ερυθρόλευκους παρά την ήττα, να στέλνουν ξεκάθαρο μήνυμα ότι έχουν επιστρέψει και είναι έτοιμοι για μεγάλα πράγματα. Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Σλούκας, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ, που είχαν από 12, με τον Φαλ να έχει 11 και τον ΜακΚίσικ 10. Από την Μπαρτσελόνα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίροτιτς, με τον Ισπανό να πετυχαίνει 22 πόντους και να κάνει μεγάλη ζημιά στην «ερυθρόλευκη» φροντλάιν, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Πρώτη ήττα στη φετινή διοργάνωση για τους Πειραιώτες, που πλέον έχουν 2-1, ενώ η Μπαρτσελόνα παρέμεινε αήττητη, έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.  Οι Ερυθρόλευκοι πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι που ακολουθεί με την Ζαλγκίρις, την οποία θα υποδεχθούν την Παρασκευή στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Δείτε περισσότερα: tanea.gr